Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
mediation committees
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Constantin Alexa Versiunea pentru printare

Constantin ALEXA
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 30 august 2001
replaces: Oliviu Gherman
end of the mandate: 22 march 2004 - resignation
replaced by: Florin Rotaru

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since mar. 2004)
(sep. 2001 - mar. 2004)

Special committees - joint
- Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 5 plenary sittings)
Political declarations:1
Member of the2 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 4 august 2020, 0:42
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro