Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Anghel Iordănescu Versiunea pentru printare

Anghel IORDĂNESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.25 ILFOV
start of the mandate: 6 february 2008 - HS nr.5/2008
replaces: Teodor Filipescu

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since feb. 2008)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - since mar. 2008
 Friendship parliamentary group with Croatia - since mar. 2008
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco - since mar. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 4 december 2020, 13:38
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro