Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (sen.)
www.viorelarion.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Viorel Arion Versiunea pentru printare

Viorel ARION
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.22 HUNEDOARA, uninominal college no.7
end of the mandate: 20 june 2012 - resignation - HCD nr.21/2012

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization
Committee for information technologies and communications (since feb. 2009)
- Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until jun. 2012 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malta - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with State of Qatar - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Armenia - until jun. 2012 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia - since jun. 2010
 - until jun. 2012

Parliamentary activity in figures:
Speaches:25 (in 25 plenary sittings)
Political declarations:21
Legislative initiatives: 49, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 16

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 22 september 2020, 20:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro