Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Horia Grama Versiunea pentru printare

Horia GRAMA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.15 COVASNA, uninominal college no.4

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2014 - feb. 2015 - Quaestor

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - until sep. 2014
   Vice-Leader - since feb. 2015
 - until feb. 2015

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization - Chairperson (feb. - dec. 2015)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with United Mexican States - since jun. 2015
 Friendship parliamentary group with Republic of Costa Rica 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 11 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 52, din care 13 promulgate legi
Questions & Interpellations: 2
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 17 october 2019, 19:31
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro