Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Pantelimon Manta Versiunea pentru printare

Pantelimon MANTA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party - until apr. 2007
 
independent  - since apr. 2007
 - until sep. 2007
PNL-National Liberal Party - since sep. 2007

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Humanist Party of Romania (social-liberal) - until apr. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since sep. 2007

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bolivia  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with United Mexican States 
 Friendship parliamentary group with Mongolia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:97 (in 76 plenary sittings)
Legislative initiatives: 31, din care 16 promulgate legi
Questions & Interpellations: 12

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 23 september 2020, 5:47
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro