Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Mircea Cinteză Versiunea pentru printare

Mircea CINTEZĂ
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2006
 
independent  - since dec. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until dec. 2006
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - since dec. 2007

Standing committees
- Chairperson (until feb. 2004)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:21 (in 17 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 11, din care 1 promulgata lege
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 4 december 2020, 3:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro