Dan Radu RUȘANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.22 HUNEDOARA
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2006 - Vicepreședinte - până în mar. 2006
 sep. 2005 - feb. 2006 
 feb. - sep. 2005 
 sep. - dec. 2008 - Secretar
 feb. - sep. 2008 
 sep. 2007 - feb. 2008 
 feb. - sep. 2007 
 sep. 2006 - feb. 2007 
 feb. - sep. 2006  - din mar. 2006

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal 

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe și bănci (din sep. 2005)
Comisia pentru muncă și protecție socială (feb. - sep. 2005)
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (până în feb. 2005)

Comisii de ancheta
Comisia de anchetă a Camerei Deputaților pentru verificarea unor aspecte referitoare la activitatea unor membri din conducerea Curții de Conturi

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
  Grupul Parlamentar de prietenie cu Republica Algeriană Democratică și Populară - din apr. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Hașemit al Iordaniei - din mar. 2008
 Grupul Parlamentar de prietenie cu Republica Tunisiană - din apr. 2007