Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
1996-2000 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Nicolae Pătru Versiunea pentru printare

Nicolae PĂTRU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.40 VALCEA
end of the mandate: 30 august 2004 - resignation
replaced by: Valentin Ciocan

Political party:
PRM-Great Romania Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party 

Standing committees
- Chairperson
(until oct. 2002)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until aug. 2004 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines - until aug. 2004 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Malaysia - until aug. 2004
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - until aug. 2004

Parliamentary activity in figures:
Speaches:94 (in 56 plenary sittings)
Political declarations:11
Legislative initiatives: 7, din care 1 promulgata lege
Member of the25 mediation committees
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 19 april 2019, 5:44
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro