Leonardo BADEA
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 4 july 2017 - resignation - HCD nr.61/2017
replaced by: Claudia Gilia

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Vice-Chairperson (until jan. 2017), Chairperson (jan. - jun. 2017)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Guinea - until jul. 2017 Secretary
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until jul. 2017
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - until jul. 2017