Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Roxana Mīnzatu Versiunea pentru printare

Roxana MĪNZATU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 19 december 2020 - resignation

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Industries and Services - Secretary (until sep. 2019)
The Committee on European Affairs (since feb. 2017)

Inquiry committees
(until mar. 2019)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until dec. 2020 Secretary
 Friendship parliamentary group with Iceland - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:80 (in 60 plenary sittings)
Political declarations:22
Legislative initiatives: 97, din care 41 promulgate legi
Questions & Interpellations: 34
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 15 october 2021, 23:18
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro