Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2016-2020 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Mitică-Marius Mărgărit Versiunea pentru printare

Mitică-Marius MĂRGĂRIT, quaestor of the Chamber of Deputies
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.18 GALATI
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. 2022 - now - Quaestor
 sep. 2021 - feb. 2022  - since nov. 2021

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since dec. 2021)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until feb. 2021)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (until feb. 2021)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI (until dec. 2021)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland 
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 15, din care 3 promulgate legi
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 13 august 2022, 4:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro