Emil Radu MOLDOVAN
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.6 BISTRITA-NASAUD, uninominal college no.2
end of the mandate: 30 june 2012 - resignation

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jun. 2012 Vice-Leader - until apr. 2010

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until jun. 2012 Vice-Chairperson - until mar. 2010
   Chairperson - since mar. 2010
 - until jun. 2012

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania - until jun. 2012