Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Ovidiu ªincai Versiunea pentru printare

Ovidiu ªINCAI
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.33 SIBIU
end of the mandate: 7 july 1999 - dead
replaced by: Ion Igna

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania 

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues - Secretary

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until jul. 1999 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - since feb. 1997
 - until jul. 1999
 Friendship parliamentary group with State of Israel - since feb. 1997
 - until jul. 1999

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 17 may 2022, 10:18
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro