Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Galerie foto
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
Legături:
enicolicea@cdep.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Eugen Nicolicea > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Eugen NICOLICEA
Curriculum Vitae

INFORMAȚII PERSONALE

E-mail enicolicea@cdep.ro
NaționalitateRomână
Data nașterii06.06.1956



EXPERIENȚA PROFESIONALĂ

Perioada

2016 - prezent

Funcția sau postul ocupat

Deputat

Activități și responsabilități principale

  • Septembrie 2018 - prezent: Vicepreședinte al Camerei Deputaților;
  • Decembrie 2016 - prezent: Președinte al Comisiei pentru Regulament;
  • Decembrie 2016 - prezent: Membru al Comisiei Juridice, de disciplină și imunități;
  • Decembrie 2016 - prezent: Membru al Comisiei de validare;
  • Septembrie 2017 - prezent: Membru al Comisiei speciale comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru sistematizarea, unificarea și asigurarea stabilității legislative în domeniul justiției;
  • Mai 2017 - Februarie 2018: Membru al Comisiei speciale de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților pentru verificarea aspectelor ce țin de organizarea alegerilor din 2009 și de rezultatul scrutinului prezidențial;
  • Ianuarie 2017 - Octombrie 2018: Președinte al Comisiei Juridice, de disciplină și imunități;
  • Decembrie 2016 - Februarie 2017: Lider al Grupului parlamentar al Partidului Social Democrat

Numele și adresa angajatorului

Parlamentul României

Tipul activității sau sectorul de activitate

Legislativ



Perioada

2012 - 2016

Funcția sau postul ocupat

Deputat

Activități și responsabilități principale

  • Martie 2016 - Decembrie 2016 : Președinte al Comisiei pentru tehnologia informației și comunicațiilor;
  • Martie 2014 - Noiembrie 2015: Ministru delegat pentru Relația cu Parlamentul;
  • Decembrie 2012 - Martie 2014: Secretar al Camerei Deputaților;
  • Decembrie 2013 - Martie 2014: Președinte al Comisiei parlamentare de anchetă pentru verificarea legalității achiziției terenurilor din zona comunei Nana, județul Călărași;
  • Membru al Comisiei comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerilor legislative privind legile electorale, propunerilor legislative privind modificarea Legii partidelor politice și a Legii privind finanțarea partidelor politice și a campaniilor electorale;
  • Membru al Comisiei juridice, de disciplină și imunități;
  • Iunie 2016 - Decembrie 2016: Vicelider al Grupului parlamentar al Partidului Social Democrat.

Numele și adresa angajatorului

Parlamentul României

Tipul activității sau sectorul de activitate

Legislativ



Perioada

2008 - 2012

Funcția sau postul ocupat

Deputat

Activități și responsabilități principale

  • Februarie 2007 - Decembrie 2008: Vicepreședinte al Camerei Deputaților;
  • Iauarie 2005 - Februarie 2006: Chestor al Camerei Deputaților;
  • Februarie 2005 - Mai 2006: Membru al Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții;
  • Membru al Comisiei juridice, de disciplină și imunități;
  • Membru al Comisiei permanente a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului;
  • Membru al Comisiei comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României;
  • Secretar al Comisiei comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru avizarea propunerilor legislative depuse și elaborarea unei propuneri legislative privind alegerea Camerei Deputaților și Senatului;
  • Septembrie 2009 - Mai 2012: Lider al Grupului Parlamentar Progresist;

Numele și adresa angajatorului

Parlamentul României

Tipul activității sau sectorul de activitate

Legislativ



Perioada

2004 - 2008

Funcția sau postul ocupat

Președintele PSD al Circumscripției electorale Mehedinți

Activități și responsabilități principale

Conducere, coordonare Organizației județene

Numele și adresa angajatorului

PSD Mehedinți

Tipul activității sau sectorul de activitate

Politic



Perioada

2004 - 2008

Funcția sau postul ocupat

Deputat

Activități și responsabilități principale

  • Februarie 2007 - Decembrie 2008: Vicepreședinte al Camerei Deputaților;
  • Decembrie 2004 - Februarie 2006: Chestor al Camerei Deputaților;
  • Membru al Comisiei juridice, de disciplină și imunități;
  • Membru al Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții;
  • Membru al Comisiei speciale a Camerei Deputaților și Senatului pentru atribuirea timpilor de antenă în vederea alegerii membrilor din România în Parlamentul European;
  • Membru al Comisiei comune de anchetă ca urmare a propunerii de suspendare din funcție a Președintelui României;
  • Vicepreședinte al Comisiei parlamentare de anchetă privind efectuarea unui control parlamentar asupra activității Societății Române de Televiziune și Societății Române de Radiodifuziune.

Numele și adresa angajatorului

Parlamentul României

Tipul activității sau sectorul de activitate

Legislativ



Perioada

2000 - 2004

Funcția sau postul ocupat

Deputat

Activități și responsabilități principale

  • Președintele al Comisiei pentru regulament;
  • Membru al Comisiei pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă;
  • Membru al Comisiei parlamentare pentru elaborarea Proiectului de hotărâre privind modificarea și completarea Regulamentului ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului;
  • Membru al Grupului parlamentar al PSD.

Numele și adresa angajatorului

Parlamentul României

Tipul activității sau sectorul de activitate

Legislativ



Perioada

1996 - 2000

Funcția sau postul ocupat

Deputat

Activități și responsabilități principale

  • Membru în Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă;
  • Membru al Grupului parlamentar al PDSR.

Numele și adresa angajatorului

Parlamentul României

Tipul activității sau sectorul de activitate

Legislativ



Perioada

1992 - 1996

Funcția sau postul ocupat

Deputat

Activități și responsabilități principale

  • Membru în Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale;
  • Membru al Grupului parlamentar al PDSR.

Numele și adresa angajatorului

Parlamentul României

Tipul activității sau sectorul de activitate

Legislativ



Perioada

1991 - 1992

Funcția sau postul ocupat

Director

Activități și responsabilități principale

Conducere

Numele și adresa angajatorului

INTERSTAR SRL

Tipul activității sau sectorul de activitate

Tehnic



Perioada

1990 - 1991

Funcția sau postul ocupat

Viceprimar

Activități și responsabilități principale

Conducere, coordonare

Numele și adresa angajatorului

Primăria Drobeta Turnu Severin

Tipul activității sau sectorul de activitate

Administrație publică



Perioada

1983 - 1990

Funcția sau postul ocupat

Șef laborator

Activități și responsabilități principale

Conducere

Numele și adresa angajatorului

IIRUC București

Tipul activității sau sectorul de activitate

Administrativ



Perioada

1982 - 1983

Funcția sau postul ocupat

Inginer

Activități și responsabilități principale

Coordonare, proiectare navală

Numele și adresa angajatorului

Șantierul Naval Drobeta Turnu Severin

Tipul activității sau sectorul de activitate

Inginerie



EDUCAȚIE ȘI FORMARE

Calificarea / diploma obținută

Inginer

Specialitate

Electronică

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Institutul Politehnic „Traian Vuia” din Timișoara (Universitatea Politehnica Timișoara)

Facultatea de Electronică - secția Calculatoare Electronice



Calificarea / diploma obținută

Jurist

Specialitate

Drept

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Universitatea Spiru Haret

Facultatea de Drept - absolvită cu nota 10 la examenul de licență



APTITUDINI ȘI COMPETENȚE PERSONALE

Limba maternă

română

Limbi străine cunoscute

Autoevaluare

ÎnțelegereVorbireScriere
  AscultareCitireParticipare
la conversație
Discurs oralExprimare
scrisă

franceză

B2 B1 B1 B1 B2

engleză

C1 B2 B2 B2 B2



Competențe și abilități sociale

  • Capacitate de adaptare sporită la medii diverse de lucru și de dobândire rapidă a noi informații și abilități, experiență în lucrul cu tipologii sociale diferite.

Competențe și aptitudini organizatorice

  • Abilități de lider, capacitate de sinteză și analiză, menținerea unui standard ridicat al activităților realizate în condiții de stres, capacitate de evaluare și monitorizare. Competențe dobândite în urma ocupării pozițiilor de conducere și coordonare.

Competențe și aptitudini de utilizare a calculatorului

  • Pachetul Microsoft Office

Competențe

  • Având în vedere experiență de peste 26 de ani din Parlamentul României și diversele funcții ocupate în Forul Legislativ și Executiv (membru și președinte al comisiei juridice, de disciplină și imunități; ministru delegat pentru relația cu Parlamentul; vicepreședinte, secretar și chestor al Camerei Deputaților; membru al Comisiei comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României, etc.), competențele dobândite în domeniul juridic sunt numeroase în toate ramurile de drept.

23.04.2019

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 16 septembrie 2019, 11:52
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro