Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Neculai Apostol Versiunea pentru printare

Neculai APOSTOL
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until may 2005
 
independent  - since may 2005

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until may 2005
Senator non-attached - since may 2005

Standing committees

(since feb. 2005)
(until feb. 2005)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand  Secretary
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China 
 Friendship parliamentary group with Denmark 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:75 (in 67 plenary sittings)
Political declarations:25
Legislative initiatives: 9, din care 1 promulgata lege
Member of the2 mediation committees
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 25 november 2020, 15:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro