Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Daniela Buruianã Aprodu Versiunea pentru printare

Daniela BURUIANÃ APRODU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.9 BRAILA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until dec. 2007
 
independent  - since dec. 2007

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until dec. 2007
Member non-attached - since dec. 2007

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since feb. 2005)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (until feb. 2005) - Secretary

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE (until dec. 2007) - Secretary

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Non-attached Members
- Committee on Agriculture and Rural Development
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Identity, Tradition and Sovereignty Group

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Mexican States - until dec. 2007 Secretary
 Friendship parliamentary group with Estonia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 12 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 1
Questions & Interpellations: 1
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 20 september 2020, 8:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro