Daniel OLTEANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.39 VASLUI
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în mai 2018
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din mai 2018
 - până în iun. 2018
ALDE-Partidul Alianța Liberalilor și Democraților - din iun. 2018

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în mai 2018
Deputați neafiliați - din mai 2018
 - până în iun. 2018
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - din iun. 2018
 - până în sep. 2019
 Vicelider - din sep. 2018
Deputați neafiliați - din sep. 2019
 - până în sep. 2019
Grupul parlamentar PRO Europa - din sep. 2019
 - până în oct. 2019
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - din oct. 2019 Vicelider

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru eleborarea, modificarea și completarea propunerilor legislative în materie electorală

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Islanda  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Senegal 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Panama 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovacă 

Biroul parlamentar:
  • 1. Bârlad, Str. Cetatea de Pământ nr. 55, (Sediul PNL), jud. Vaslui
  • 2. Bârlad, Str, Dâmboviței nr. 2A, jud. Vaslui