Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
Legături:
daniel.olteanu@cdep.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Daniel Olteanu Versiunea pentru printare

Daniel OLTEANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.39 VASLUI
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în mai 2018
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din mai 2018
 - până în iun. 2018
ALDE-Partidul Alianța Liberalilor și Democraților - din iun. 2018

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în mai 2018
Deputați neafiliați - din mai 2018
 - până în iun. 2018
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - din iun. 2018
 - până în sep. 2019
 Vicelider - din sep. 2018
Deputați neafiliați - din sep. 2019
 - până în sep. 2019
Grupul parlamentar PRO România - din sep. 2019
 - până în oct. 2019
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - din oct. 2019
 - până în feb. 2020
 Vicelider
Deputați neafiliați - din feb. 2020
 - până în iun. 2020
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din iun. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru eleborarea, modificarea și completarea propunerilor legislative în materie electorală

Grupuri parlamentare de lucru comune
Grupul pentru combaterea cancerului

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Islanda  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Senegal 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Panama 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovacă 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:72 (în 72 sedinte)
din care declaratii politice:67 (din care 14 depuse în scris)
Propuneri legislative initiate: 55, din care 10 promulgate legi
Întrebari si interpelari: 62
Motiuni: 10

Biroul parlamentar:
  • 1. Bârlad, Str. Cetatea de Pământ nr. 55, (Sediul PNL), jud. Vaslui
  • 2. Bârlad, Str, Dâmboviței nr. 2A, jud. Vaslui
  • Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București miercuri, 28 octombrie 2020, 13:18
    Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
    E-mail: webmaster@cdep.ro