Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Grigore Crăciunescu Versiunea pentru printare

Grigore CRĂCIUNESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 30 june 2008 - resignation
replaced by: Mihail Vlasov

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until jun. 2008 Secretary - since dec. 2006
 - until jun. 2008

Standing committees
Committee for Health and Family (since sep. 2005)
Committee for Labour and Social Protection (until sep. 2005)

Parliamentary delegations:
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side) - until jun. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Pakistan - until jun. 2008 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina - since apr. 2007
 - until jun. 2008
 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Estonia - since apr. 2007
 - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with South Africa - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of India - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with Iceland - until jun. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:109 (in 85 plenary sittings)
Political declarations:42
Legislative initiatives: 28, din care 8 promulgate legi
Questions & Interpellations: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 29 september 2020, 17:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro