Renică DIACONESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.30 OLT
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formatiunea politica:
PUR-SL-Partidul Umanist din România (social-liberal) - până în mai 2005
când PUR-SL se transforma în
PC-Partidul Conservator - până în iun. 2007
PNL-Partidul Național Liberal - din iun. 2007
 - până în sep. 2008
PSD-Partidul Social Democrat - din sep. 2008

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Conservator - până în iun. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din iun. 2007
 - până în sep. 2008
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din sep. 2008

Comisii permanente
Comisia pentru sănătate și familie - Secretar

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Cooperării Economice a Mării Negre - din oct. 2006 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Bosnia și Herțegovina 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Serbia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Turkmenistan 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Belgiei