Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (sen.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Renică Diaconescu Versiunea pentru printare

Renică DIACONESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.30 OLT
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party - until jun. 2007
PNL-National Liberal Party - since jun. 2007
 - until sep. 2008
PSD-Social Democratic Party - since sep. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Conservator Party - until jun. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since jun. 2007
 - until sep. 2008
Parliamentary group of the Social Democrat Party - since sep. 2008

Standing committees
Committee for Health and Family - Secretary

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation - since oct. 2006 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina 
 Friendship parliamentary group with Serbia 
 Friendship parliamentary group with Turkmenistan Republic 
 Friendship parliamentary group with Belgium 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:15 (in 15 plenary sittings)
Legislative initiatives: 25, din care 8 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 18 june 2019, 14:53
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro