Ion GIURESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.39 VASLUI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 28 june 2006 - resignation
replaced by: Irinel Ioan Stativa

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since feb. 2005)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until feb. 2005)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Czech Republic - until jun. 2006 Secretary
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - until jun. 2006
 Friendship parliamentary group with Malta - until jun. 2006