Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Ludovic Orban Versiunea pentru printare

Ludovic ORBAN
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.3

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2010 - feb. 2011 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2010 
 sep. 2009 - feb. 2010  - since oct. 2009

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since oct. 2009)
Committee for Public Administration and Territorial Planning (until oct. 2009)

Inquiry committees
- Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Hungary - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Serbia - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - since mar. 2010

Parliamentary activity in figures:
Speaches:26 (in 23 plenary sittings)
Legislative initiatives: 20, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 3
Motions: 20

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 9 august 2022, 4:22
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro