Toma-Florin PETCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.19 GIURGIU
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
ALDE-Partidul Alianța Liberalilor și Democraților - până în mar. 2020
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din mar. 2020

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - până în sep. 2019
Deputați neafiliați - din sep. 2019
 - până în sep. 2019
Grupul parlamentar PRO România - din sep. 2019
 - până în oct. 2019
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - din oct. 2019
 - până în feb. 2020
 Lider
Deputați neafiliați - din feb. 2020
 - până în mar. 2020
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din mar. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru industrii și servicii (din feb. 2017)
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (mai 2018 - dec. 2019)
Subcomisia pentru Spațiu (din mai 2018) - Președinte
Comisia pentru mediu și echilibru ecologic (până în feb. 2017) - Președinte

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru controlul execuției bugetelor anuale ale Curții de Conturi - Secretar

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Islamică Iran 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Plurinațional Bolivia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Italiană 

Biroul parlamentar:
  • Giurgiu, Piața Unirii, bloc 64, sc. D, parter, jud. Giurgiu