Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Gabriel Petrea Versiunea pentru printare

Gabriel PETREA
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until oct. 2019
PRO RO -PRO Romania Party - since oct. 2019

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until oct. 2019
The parliamentary group PRO Romania - since oct. 2019

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since may 2019) - Vice-Chairperson (since dec. 2019)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until may 2019)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:18 (in 16 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 94, din care 36 promulgate legi
Questions & Interpellations: 4
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 25 september 2020, 10:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro