Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
speaches
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (sen.)
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Oliviu Gherman Versiunea pentru printare

Oliviu GHERMAN
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI
end of the mandate: 27 august 2001 - resignation
replaced by: Constantin Alexa

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary Group PSD (Social Democrat and Humanist) 

Standing committees

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until aug. 2001 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of India - until aug. 2001
 Friendship parliamentary group with South Africa - until aug. 2001

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 9 august 2020, 18:27
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro