Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Dorin-Liviu Nistoran Versiunea pentru printare

Dorin-Liviu NISTORAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.12 CALARASI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 16 september 2008 - resignation - HCD nr.30/2008

Political party:
PD-Democratic Party - until dec. 2007
 
independent  - since dec. 2007

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party - until dec. 2007

Standing committees
Committee for information technologies and communications
- Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - until mar. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Netherlands - until sep. 2008 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - until sep. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 7 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 7, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 4
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 28 november 2021, 5:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro