Octavian PETRIC
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.32 SATU-MARE
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în feb. 2019

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în feb. 2019
Deputați neafiliați - din feb. 2019
 - până în mai 2019
Grupul parlamentar PRO România - din mai 2019 Vicelider - din sep. 2019

Comisii permanente
Comisia pentru industrii și servicii (din sep. 2019) - Vicepreședinte (din noi. 2019)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (feb. - sep. 2019)
Comisia pentru industrii și servicii (până în feb. 2019) - Vicepreședinte (noi. 2017 - feb. 2019)

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă a Camerei Deputaților și Senatului privind activitatea Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (din noi. 2017)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - până în feb. 2019 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Turcia - până în feb. 2019 Președinte - din sep. 2017
 - până în feb. 2019
 Grupul Parlamentar de prietenie cu Sri Lanka 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federală Germania