Ovidiu Teodor CREȚU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.6 BISTRIȚA-NĂSĂUD
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004
data încetarii mandatului: 23 iunie 2008 - demisie
înlocuit de: Ileana Moldoveanu

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia economică, industrii și servicii (din feb. 2008)
Comisia pentru privatizare și administrarea activelor statului (feb. 2005 - feb. 2008)
Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital (dec. 2007 - feb. 2008)
Comisia pentru muncă, familie și protecție socială (până în feb. 2008)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea - până în iun. 2008 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta - până în iun. 2008
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Norvegiei - până în iun. 2008