Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Ovidiu Teodor Crețu Versiunea pentru printare

Ovidiu Teodor CREȚU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.6 BISTRITA-NASAUD
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004
end of the mandate: 23 june 2008 - resignation
replaced by: Ileana Moldoveanu

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since feb. 2008)
(feb. 2005 - feb. 2008)
(dec. 2007 - feb. 2008)
(until feb. 2008)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until jun. 2008 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Malta - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with Norway - until jun. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:100 (in 73 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 9
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 1 december 2020, 20:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro