Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Cornel Pieptea Versiunea pentru printare

Cornel PIEPTEA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.27
end of the mandate: 27 june 2012 - resignation - HCD nr.21/2012

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since oct. 2009)
Committee for Industries and Services (until oct. 2009)

Inquiry committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since mar. 2010
 - until jun. 2012

Parliamentary activity in figures:
Speaches:24 (in 24 plenary sittings)
Political declarations:21
Legislative initiatives: 26, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 28
Motions: 21

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 22 october 2019, 22:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro