Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Victor Boștinaru Versiunea pentru printare

Victor BOȘTINARU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party 

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Chairperson

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (since may 2000) - Chairperson (since sep. 2000)
The Committee for European Integration (until mar. 1998)

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996)

Parliamentary delegations:
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side)  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Japan - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic - since feb. 1997 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 13 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 24 october 2020, 3:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro