Alexandru BREZNICEANU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party  Secretary - since sep. 1999

Standing committees
Committee for Education
Committee for Standing Orders (since dec. 1998) - Secretary

Special committees
(may 1997 - nov. 1998) - Secretary

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - since dec. 1998 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco - since feb. 1997 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since nov. 1997
 Friendship parliamentary group with Albania - since feb. 1997