Adrian SEVERIN
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004
data încetarii mandatului: 20 decembrie 2007 - demisie
înlocuit de: Mădălin-Ștefan Voicu

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei - până în dec. 2006 membru
Observator la Parlamentul European - până în dec. 2006 
- Grupul Partidului Socialiștilor Europeni
- Comisia pentru transport și turism
Membru al Parlamentului European (vezi fisa personala) - până în noi. 2007 
- Grupul Partidului Socialiștilor Europeni

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Polonă - până în dec. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu India - până în dec. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel - până în dec. 2007