Valeria Mariana STOICA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
end of the mandate: 4 september 2000 - resignation
replaced by: Lavinia Pavel

Political party:
 
PD-Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party 

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport

Standing committees - joint
The Committee for European Integration - Chairperson (since dec. 1996)

Parliamentary delegations:
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side) - until sep. 2000 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Australia - since feb. 1997
 - until sep. 2000
 Vice-Chairperson