Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2016-2020 (dep.)
Links:
cristina.pruna@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Cristina-Mădălina Prună Versiunea pentru printare

Cristina-Mădălina PRUNĂ
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2021 - feb. 2022 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2021 
 dec. 2020 - feb. 2021 

Political party:
USR-Union to Save Romania

Parliamentary group:
The parliamentary group of the USR PLUS  Vice-Leader - since feb. 2022

Standing committees
Committee for Industries and Services - Vice-Chairperson
The Committee on European Affairs (since mar. 2022)

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1001 (in 61 plenary sittings)
Legislative initiatives: 59, din care 11 promulgate legi
Questions & Interpellations: 19
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 30 september 2022, 23:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro