Daniel-Gheorghe RUSU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2020-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.1 ALBA
data validarii: 21 decembrie 2020 - HCD nr.70/2020

Formatiunea politica:
AUR-Alianța pentru Unirea Românilor

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar AUR - până în mai 2022 Vicelider - din feb. 2021
 - până în mai 2022
Deputați neafiliați - din mai 2022

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (din feb. 2021)
Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării (din feb. 2022)

Alte comisii
Comisia de validare

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Arabia Saudită - până în mai 2022
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovenia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Spaniei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Norvegiei 
 Grup parlamentar de prietenie Romania - Republica Uzbekistan  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Libaneză - din mai 2022

Biroul parlamentar:
  1. Alba Iulia, Piata Natiunii nr. 11, sc. 2, jud. Alba
  2. Sebes, Str. Vanatori nr. 24C, jud. Alba
  3. Campeni, Str. Revolutiei 1848 nr. 1, et. 2, jud. Alba