Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Petre Roman Versiunea pentru printare

Petre ROMAN
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI

Political party:
PD-Democratic Party - until feb. 2004
 
independent  - since feb. 2004

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party - until feb. 2004
Senator non-attached - since feb. 2004

Standing committees

(since sep. 2001)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly - since mar. 2003 member
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:83 (in 64 plenary sittings)
Political declarations:16
Legislative initiatives: 3, din care 1 promulgata lege
Member of the18 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 23 april 2019, 5:25
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro