Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Ana Adriana Săftoiu Versiunea pentru printare

Ana Adriana SĂFTOIU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA, uninominal college no.7
end of the mandate: 1 february 2012 - resignation

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until feb. 2012 Vice-Leader - since feb. 2010
 - until feb. 2012

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (until feb. 2012)

Inquiry committees

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until feb. 2012 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - since mar. 2010
 - until feb. 2012
 Friendship parliamentary group with Netherlands - since mar. 2010
 - until feb. 2012

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 24, din care 4 promulgate legi
Questions & Interpellations: 10
Motions: 19

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 7 august 2020, 4:56
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro