Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2016-2020 (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
Legături:
adrian.solomon@cdep.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2020-prezent > Camera Deputaților > Adrian Solomon > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Adrian SOLOMON
Curriculum Vitae

Informații personale

E-mailadrian_solomon@yahoo.com
CetățenieRomână
Data nașterii20 septembrie 1977
Sex Masculin



Apartenența politică


 

Organizația Municipală PSD Bârlad



Educație și formare

Perioade/ Instituții de învățământ/ Calificări sau diplome obținute

  • 2016-2020: Facultatea de Drept, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași (Diplomă de licență)
  • 2010: Colegiul Național de Apărare - Securitate și bună guvernare - cursuri postuniversitare
  • 2002 (februarie-iulie): Mobilitate Socrates la Universitatea d’Angers, Franța
  • 2001-2002: Studii aprofundate la Facultatea de istorie, Universitatea ″Alexandru Ioan Cuza″ Iași (DEA)
  • 1997-2001: Facultatea de istorie, Universitatea ″Alexandru Ioan Cuza″ Iași (Diplomă de licență)
  • 1992-1996: Colegiul Național ″Gheorghe Roșca Codreanu″ Bârlad
  • 1984-1992: Școala generală nr.8 Bârlad



Experiența politică

Perioade/ Funcții ocupate / Apartenențe politice anterioare

  • februarie 2021 - prezent: Președinte al Comisiei parlamentare permanente a Camerei Deputaților și Senatului pentru revoluționarii din Decembrie 1989
  • decembrie 2020 - prezent: Vicepreședinte al Comisiei pentru Muncă și Protecție Socială din cadrul Camerei Deputaților
  • februarie 2015 - decembrie 2020: Președinte al Comisiei pentru Muncă și Protecție Socială din cadrul Camerei Deputaților
  • 2012-februarie 2015:Vicepreședinte al Comisiei pentru Muncă și Protecție Socială din cadrul Camerei Deputaților
  • 2008-2012:Secretar al Comisiei pentru Muncă și Protecție Socială din cadrul Camerei Deputaților
  • februarie 2012-decembrie 2012: Vicelider al Grupului Parlamentar PSD din cadrul Camerei Deputaților
  • februarie 2010 - februarie 2012: Purtător de cuvânt al Grupului Parlamentar PSD din cadrul Camerei Deputaților
  • 2013: Membru al Comisiei de anchetă pentru verificarea legalității achiziției terenurilor din zona comunei Nana, județul Călărași
  • 2013 - prezent: Președinte executiv al Organizației Județene PSD Vaslui
  • 2007-2013: Vicepreședinte al Organizației Județene PSD Vaslui
  • 2007 - prezent: Președinte al Organzației Municipale PSD Bârlad
  • 2003 - 2007: Președinte al Organzației Municipale TSD Bârlad
  • 2002 - prezent: Membru PSD Organizația Municipală Bârlad



Experiența profesională

Perioade/ Instituții/ Funcții sau posturi ocupate/

  • ianuarie 2015 - prezent: muzeograf la Muzeul Județean "Ștefan cel Mare" Vaslui
  • decembrie 2008 - prezent: Deputat în Parlamentul României
  • iunie 2008 - noiembrie 2008: Viceprimar al municipiului Bârlad
  • 2004 - 2008: Viceprimar al municipiului Bârlad
  • 2001 - 2004: Profesor de istorie la Colegiul Național ″Gheorghe R.Codreanu″ Bârlad



Experiența civică

Perioade/ Instituții/ Funcții sau posturi ocupate/

  • 2017 - prezent: Membru al Asociației „Constantin Hamangiu” Bârlad
  • 2010 - 2014: Membru în Adunarea Națională a Bisericii Ortodoxe Române
  • 2005 - 2010, 2010-2014: Deputat eparhial în Adunarea Eparhială a Episcopiei Hușilor
  • 2005 - prezent: Membru al Academiei Bârlădene



APTITUDINI ȘI COMPETENȚE PERSONALE

Limba maternă

Română

Limba(i) străină(e) cunoscută(e)

Autoevaluare

ÎnțelegereVorbireScriere

Nivel european (*)

AscultareCitireParticipare
la conversație
Discurs oralExprimare scrisă

Limba engleză

B B S S S

Limba franceză

B B B B B

 

(*) calificative: E - Excelent, FB - Foarte Bine, B - Bine, S - Satisfăcător

Competențe și cunoștințe de utilizare a calculatorului

  • Certificat ECDL
29.03.2021

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București duminică, 11 aprilie 2021, 19:49
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro