KÓNYA-HAMAR Sándor
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 1996-2000

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.13 CLUJ

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - iun. 2000 - Secretar
 sep. - dec. 1999 
 feb. - iun. 1997 
 noi. - dec. 1996 

Formatiunea politica:
 
UDMR-Uniunea Democrată Maghiară din România

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Democrate Maghiare din România 

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă (din sep. 2000)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (sep. 1997 - sep. 1999)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Spaniei - din feb. 1997
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Plurinațional Bolivia - din feb. 1997 Președinte