Lucian-Daniel STANCIU-VIZITEU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.4 BACĂU
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 20 octombrie 2020 - demisie - HCD nr.55/2020
înlocuit de: Silviu-Nicolaie Cernat

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2020 - Vicepreședinte

Formatiunea politica:
USR-Uniunea Salvați România 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Salvați România - până în oct. 2020 Vicelider - din sep. 2017
 - până în ian. 2018
   Secretar - din feb. 2018
 - până în sep. 2018
   Vicelider - din feb. 2019
 - până în feb. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (până în sep. 2017) - Secretar
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (feb. - iun. 2017)

Comisii permanente comune
Comisia comună permanentă a Camerei Deputaților și Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activității SRI (din iun. 2017)

Comisii speciale
Comisia specială a Camerei Deputaților pentru elaborarea, modificarea și completarea propunerilor legislative în materia sportului organizat în România

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a OSCE - până în oct. 2020 supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea - până în oct. 2020 Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Japonia - până în oct. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Finlanda - până în oct. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Filipine - până în oct. 2020 Președinte