Marius-Gheorghe SURGENT
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.22 HUNEDOARA
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
ALDE-Partidul Alianța Liberalilor și Democraților - până în mar. 2020
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din mar. 2020

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - până în sep. 2019 Secretar - din iun. 2017
Deputați neafiliați - din sep. 2019
 - până în sep. 2019
Grupul parlamentar PRO Europa - din sep. 2019
 - până în oct. 2019
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - din oct. 2019
 - până în feb. 2020
 Secretar
Deputați neafiliați - din feb. 2020
 - până în mar. 2020
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din mar. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională

Comisii permanente comune
Comisia parlamentară specială pentru controlul activității Serviciului de Informații Externe - Secretar

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă a Camerei Deputaților și Senatului pentru a clarifica aspectele ce tin de desființarea Direcției Generale de Protecție și Anticorupție - Secretar (din oct. 2017)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Columbia  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Arabă Siriană 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Georgia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Democratică Congo 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Mongolia 

Biroul parlamentar:
  • Deva, Str. Avram Iancu, bloc H3, Jud. Hunedoara