PÉCSI Francisc
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.31 SATU-MARE

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania  Vice-Leader - since sep. 1999

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Groupes parlementaires travaillants
(since nov. 1999) - Secretary

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia - since feb. 1999
 Parliamentary group for UNESCO - since may 1998