Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Ion Stoica Versiunea pentru printare

Ion STOICA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until jan. 2005
 
independent  - since jan. 2005
 - until feb. 2008
PDL-Democratic Liberal Party - since feb. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until feb. 2005
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since dec. 2007

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 4 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 32, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 3
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 19 october 2019, 3:57
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro