Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Gigel-Sorinel ªtirbu Versiunea pentru printare

Gigel-Sorinel ªTIRBU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.30 OLT, uninominal college no.6

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Secretary - until feb. 2010

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since sep. 2012)
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (may - sep. 2012)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until may 2012) - Vice-Chairperson

Standing committees - joint
- Chairperson (since jun. 2012)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru - since mar. 2010 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with State of Israel - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama - since mar. 2010

Parliamentary activity in figures:
Speaches:55 (in 54 plenary sittings)
Political declarations:51
Legislative initiatives: 10, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 30
Motions: 19

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 11 december 2019, 18:40
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro