Gigel-Sorinel ȘTIRBU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.30 OLT, colegiul uninominal nr.6

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal  Secretar - până în feb. 2010

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități (din sep. 2012)
Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă (mai - sep. 2012)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (până în mai 2012) - Vicepreședinte

Comisii permanente comune
Comisia permanentă comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru relația cu UNESCO - Președinte (din iun. 2012)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Inițiativa Central-Europeană - Dimensiunea Parlamentară  membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Peru - din mar. 2010 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Thailanda - din mar. 2010
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel - din mar. 2010
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Panama - din mar. 2010