Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Petre Posea Versiunea pentru printare

Petre POSEA
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.10 BUZAU
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 4 may 1992 - resignation - HCD nr.26/1992

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Republic of Venezuela - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until may 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 27 june 2022, 23:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro