Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Gheorghe Ariton Versiunea pentru printare

Gheorghe ARITON
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA

Political party:
PRM-Great Romania Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party 

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (since feb. 1997)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until feb. 1997)

Inquiry committees - joint
(since sep. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since nov. 1997 Secretary
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 3, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 9 december 2021, 6:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro