Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Ion Tabugan Versiunea pentru printare

Ion TABUGAN
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.11 CARAS-SEVERIN, uninominal college no.3

Political party:
PNL-National Liberal Party - until oct. 2009
 
independent  - since oct. 2009

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until oct. 2009
The parliamentary group of non affiliated MPs - since oct. 2009
 - until sep. 2011
 Vice-Leader
The progressist parliamentary group - since sep. 2011 Vice-Leader

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services - Vice-Chairperson (since may 2011)

Inquiry committees

Parliamentary activity in figures:
Speaches:12 (in 12 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 26, din care 4 promulgate legi
Questions & Interpellations: 6
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 13 december 2019, 16:03
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro